Sepette %10 İndirim

Pırlanta Temizliği ve Bakımı Nasıl yapılır?

Kadınlar için aksesuarlar vazgeçilmek öneme sahip ürünlerdir. Alyans gibi evliliği niteleyen aksesuarların yanında, pırlanta gibi gelin aksesuarları da çok önemlidir. Sizlerde özel günlerinizde kullanmak ya da sevdiğiniz bir kişiye hediye etmek için pırlanta arayışında olabilirsiniz. Bu hususta pırlantanın kalitesi, fiyat ve şıklığı gibi kriterler değerlendirildiğinde memnuniyeti sağlayacak bir pırlanta bulmak zaman harcamanız gereken bir durum olabilir.

Pırlantayı satın alırken dikkat edilen pırlantanın rengi, karatı, berraklığı, kesim ve sertifikası gibi kriterlerin ardından satın aldıktan sonra üzerinde durulması gereken bir diğer önemli nokta ise pırlantanın temizliği ve bakımıdır. Temizlik ve bakım ardından pırlanta ilk günündeki şıklığında ve parlaklığında olacağını söyleyebiliriz.

 

Pırlanta Temizliğinin Önemi

Pırlanta satın aldıktan sonra sürecin bittiğinin söylenmesi yanlış olur. Pırlanta uzun süre kullanılmak ve muhafaza edilmek isteniyorsa, düzenli olarak bakımının yapılması gereken bir aksesuardır. Uzun kullanımlarda sıklıkla görülen bir sorun olan pırlantanın kararmasının önüne pırlantanın temizlenmesi ve bakımıyla geçebilirsiniz. Pırlantanızın ilk gün şıklığında, uzun süre kullanmak istiyorsanız bu hususa oldukça dikkat etmelisiniz. Pırlanta bakımı konusunda ise en iyi seçeneğin profesyoneller tarafından yapılan bakım olduğu söylenebilir. Mücevher üzerinde oluşabilecek deformeleri profesyoneller tarafından yapılacak kontroller sonrasında önleyebilirsiniz. Bu sayede kişisel olarak gerçekleştirdiğiniz temizleme işlemleri esnasında deformelerden kaynaklı hasarlardan kaçınmış olursunuz.

 

Evde Pırlanta Temizliği İçin Öneriler

Eğer evde pırlanta temizliği yapmak istiyorsanız sizin için en iyi seçenek mücevher temizleme sıvısıdır. Piyasada pek çok farklı markanın ürettiği bu sıvıları, üzerlerinde olan talimatlara uyarak kullanmalısınız.  Bu sayede pırlantanıza zarar vermeden en iyi sonucu almış olursunuz.

Pırlantanın temizliği için yumuşak sıvı deterjanlarda kullanılabilir. Pırlantanızı bu yöntemde Ilık bir su ve söz konusu yumuşak sıvı deterjanın bulunduğu bir kaba daldırmanız yeterli olacaktır.  Yumuşak bir diş fırçası yardımıyla, pırlantanızı daldırdığınız sıvıda nazik fırça darbeleri gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında ise kâğıt havlu gibi pırlantanıza zarar vermeyecek bir kurulama malzemesiyle pırlantanızı kurularsanız süreci sonlandırmış olursunuz.

 

Pırlanta Bakımı

Belki de çok büyük meblağlar ile satın almış olduğunuz pırlantanın ilk gününde sahip olduğu şıklık ve parlaklıkta kalmasını istiyorsunuz. Söz konusu durumu sağlamak adına periyodik olarak pırlantanın temizliğini sağlamalısınız. Bu temizlikten önce emin olmanız gereken nokta ise pırlantanın herhangi bir fiziksel zarara uğramamış olmasıdır. Eğer pırlantanız temizleme ve bakım işlemine uygun bir durumdaysa ve temizleyecek vaktiniz yok ise nemli ve yumuşak bir bez yardımıyla pırlantanızı temizleyebilirsiniz.

 

Pırlanta Nasıl Saklanmalıdır

Pek çok pırlanta sahibinin aklını kurcalayan sorulardan biri de “pırlanta nasıl saklanır?” sorusudur. Bu hususta pırlantanızı daha uzun süreler ilk gün şıklığında kullanmayı istiyorsanız pırlantanızı bazı durumlara karşı korumanız pırlantanızın ömrü için en doğrusu olacaktır. Pırlantanıza zarar verebilecek bir iş ile uğraşıyorsanız, pırlantanızı çıkarmanız en iyi seçenek olacaktır. Ayrıca pırlantaların ev temizliklerinde kullanılan birtakım kimyasallardan da uzak tutulması pırlantanızı korumanız için atabileceğiniz önemli bir adımdır.

Bilindiği üzere pek çok kadın mücevherlerini, mücevher kutularında karışık bir şekilde muhafaza etmektedir. Ancak pırlantaların bu tarz durumlarda çizilmesi söz konusudur. Pırlantalarınızı ayrı bir kaba düzenli bir şekilde ya da pırlantanızı çizmeyecek kağıt mendil içerisine sararak ayrı bir kesede muhafaza etmeniz pırlantalarınızı saklamanızın en iyi yolu olacaktır.

 

Copyright © 2022 - Pırlanta Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.